Yükleniyor

. . .
Haberler
Başkan Şevik, Yörük Beyi seçildi

Buldan Süleymanlı Yaylası’nda düzenlenen 4. Yörük ve Türkmen Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.  Türkiye’nin 81 ilinden gelen Yörük derneklerinin katıldığı Şölende, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Yörük Beyi seçildi. Başkan Şevik’e, Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Ak Sakallılar Meclis Başkanı Niyazi Çapa, Yörüklerin, Türkmenlerin önemli bir kültürel değeri olan Keyfiye bağladı.

Buldan Yörük Türkmenleri Derneği’nin, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Buldan Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 4. Yörük Türkmen Şöleni, Süleymanlı Yayla Gölü’nde yapıldı. Yurdun dört bir yanından gelen Yörük ve Türkmenlerin bir araya geldiği Şölen’e, Denizli Valisi Hasan Karahan, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, , Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali Değirmenci, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk ile çok sayıda davetli katıldı.

Protokol üyeleri şenlik alanına girişte kılıç kalkan oyun ekibi tarafından karşılandığı şenlikte, geleneksel kıl çadırlarını kuran Yörükler, çadırlarda kendilerine özgü türküleri saz eşliğinde çalıp, yayık ayran yaptılar. Rengârenk yöresel kıyafetleri ile etkinliğe katılan Yörük ve Türkmenler herkesin ilgi odağı oldu.

Denizli Valisi Hasan Karahan, yaptığı açılış konuşmasında, “Bu yıl 4.sü düzenlediğimiz ve her yıl daha büyük bir aşkla, daha büyük bir şevkle ve daha geniş katılımla, daha bir coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyonu gerçekleştiren herkesten Allah razı olsun. Bizler örf-âdetine ve geleneklerine sadık oldukça, bunları yenileştirerek artıracak şekilde faaliyetlerle, evlatlarımıza güzel örnek oldukça inşallah bu adetlerimiz kıyamete kadar devam edecektir” dedi.

Vekil Özkan, alana at üzerinde geldi
Tören alanına at sırtında gelen Ak parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan konuşmasına, Yusuf Tuna’nın “Aslımız Yörüktür, neslimiz Yörük” adlı şiirini okuyarak başladı.  Özkan, “Kültürümüzü, geleneklerimiz gençlerimize aktarabiliyorsak o zaman biz varız. O zaman bu aziz millet var. Türk milleti, bu dualı millet ebediyete kadar bu coğrafyalarda var olmaya devam edecek. Onun için bu Yörük ve Türkmen Toyu çok kıymetli. Gençlerimize atamızı öğreteceğiz. Silahımızı öğreteceğiz, aile hayatını öğreteceğiz, keçi gütmek, çadır kurmak, kıl çadırda duman tüttürmek ne demek göstereceğiz. Bugün burada bütün Yörüklerin gözlerindeki coşku ve heyecan işte bu değerleri yansıtıyor. Binlerce yıldan beri var olan değerlerimizi ebediyete kadar yaşatma coşkusu gösteriyor. İnşallah şanlı ecdadımızın Orta Asya steplerinden çıkıp geçtiği bütün coğrafyada Balkanlar’da, Afrika’da, Asya’da Anadolu’da  ‘hani o ardında çil çil kubbeler serpen ordu’ dizelerinde olduğu gibi bugün Türk elçiliğimizle bu aziz millet yine aynı şeyi söylüyor. Değerlerimize sahip çıkacağız. Atımız, yörelerimizi, sürülerimizi, koruyacağız. Bayrağımızı bu topraklarda ilelebet dalgalandıracağız. Devletimizi payidar kılacağız. 72 düvel çıksa bu aziz milleti, bu topraklardan çıkarmak istese Çanakkale’deki gibi saldırsa Sarıkamış’taki gibi tehdit etse, Yemendeki gibi fitneyle bizi birbirimize düşürmek istese asla teslim olmayacağız. Bayrağımızı indiremeyecekler. Vatanımızı bölemeyecekler, devletimizi yıkamayacaklar, ezanımızı Allah’ın izniyle, sizlerin inancıyla, gayretiyle dindiremeyecekler” dedi. Özkan konuşmasını, Osmanlı Duası ile tamamladı.

Değirmenci, “Yörük –Türkmen Çalıştayı devam edecek”

Ali Değirmenci,  Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zor zamanlarında söylediği “Gidin Toroslar’a bakın, Toroslar’da Yörük Türkmen çadırları varsa, çadırlarımız tütüyorsa hiç endişeye mahal yok” sözünü hatırlatarak,   Yörük Türkmen çadırları tüttükçe Türk Milletinin ilelebet payidar kalacağını belirtti.  Yörük-Türkmenlerinin, Türklük coğrafyasının her zaman yapı taşları ve devletine, milletine hep bağlı olduklarını vurgulayan Değirmenci, “Biraz evvel buraya gelirken karşıdan baktım, Süleymanlı Yaylası bugün her zamankinden daha neşeli, daha canlı. Türkiye’nin dört bir tarafından misafirlerimiz gelmiş, hepsi başımızın tacı. Bizim şu anda yaptığımız aslında çok önemli bir geleneği yaşatmak. Öncelikle tarihimizden gelen değerleri sahip çıkıyoruz,  bunun yanında da bizden sonraki kuşaklara, gelecek nesillere bu kültürümüzü yaşatma gayreti içindeyiz.  Tabi bu etkinliğin Buldan’da yapılıyor olması ayrı bir güzellik. Buldan, hakikaten tarımı, mimari yapısı geçmişten gelen şehirleriyle güzel olduğu kadar yaylasıyla da güzel. Süleymanlı yaylasının, daha yeni yeni farkına varıyoruz. İşte ulaşımı ile çevre düzenlemeleri ile önümüzdeki süreçte Buldan Yaylımızı inşallah Denizli turizmine, Ülke turizmine kazandırmış olacağız” diye konuştu. Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği Yörük-Türkmen Çalıştağının, daha geniş katılımlı olarak bu yıl da yapılacağını açıkladı.   

Kaymakam Murat Sarı ise konuşmasında , “Yörük, çağlardan beri süren yaşam biçimleriyle milletimizi tarih, kültür ve medeniyetinde önemli bir yere sahiptir. Yörük obaları, yardımlaşmanın, dayanışmanın, kardeşlik ve dostluğun, bereketin, vatan için çarpan yüreklerin diyarıdır. Yörük özüyle, duasıyla üzerindeki kuşağın renklerini taşıyan yağlık ve poşusuyla insanı, kâmil insan yapan bütün değerleriyle candır, dosttur” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Yörük Türkmenlerin bu zorlu coğrafyaya zorluklarla geldiğini ve tutunduklarını belirterek, “O zaman daha güzel bir geleceği Türkmenlerin geleceğini, Yörüklerin geleceğini burada daha güzel bir şekilde inşa edeceğiz. Burnun için daha güçlü olacağız. Bizim Türk milletine, Türkmenlere, Yörüklere,  kendimize aslımıza güvenimiz tamdır. Amacımız  Türk  milletinin teveccühüne sahip olmaktır. Kardeş olacağız, birlikte vuruşacağız, kutlu geleceğimizi tüm dünyada paylaşacağız” diye konuştu.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  Yörük Türkmen Şöleninin açılış konuşmasında,  Kuvayi Milliye ruhunun efelerin gayreti ile kurulduğunu belirterek, “Efelerin gayretleriyle tekrar  Kuvayi milliye kuruldu, ulusal güç tesis edildi ve cumhuriyetimiz kuruldu. Ben inanıyorum ki Türk milleti her zaman, her daim, Devletin bekası için bir araya gelecektir. Bu birlik ve beraberliği muhafaza edecektir. Ve bunların yaşaması için de, bu devletin bekası için de, bu necip milletin birlik ve beraberliğin tesisi  için de bu tarz organizasyonların devam etmesi lazım” dedi.  

  “Bu yıl ‘Milli Mücadele’nin 100. Yılına hitaben etkinliğin gerçekleştirdik” Etkinlik hakkında bilgiler veren Buldan Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Ören, katılımın geçmiş yıllara nazaran bu yıl daha da fazla olduğunu kaydetti.

Şevik, Yörük Beyi oldu

Başkan Mustafa Şevik,  Buldan Yörük Beyi seçildi.  Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Ak Sakallılar Meclis Başkanı Niyazi Çapa, Şevik’e  Yörüklerin, Türkmenlerin önemli bir kültürel değeri olan Keyfiye bağladı, Kalpak giydirdi.  Çapa ayrıca, içerisinde Ertuğrul Gazi, Dursun Kadı, Şeh Edabali’nin mezarlarından alınmış toprağın bulunduğu lüle taşından yapılmış vazo içerisinde Türk bayrağını Yörük Beyi Şevik’e hediye etti. 

Yörük Türkmen Şöleni, yerel sanatçıların  verdiği konserlerle devam etti.