Yükleniyor

. . .
Haberler
BELKÜM belediye hizmet binası oluyor

Buldan Eski Hükümet Konağı eski kimliğine kavuşuyor. Belediyeyi,  kurulduğu 1854’den 1946 yılında çıkan yangına kadar bünyesinde bulunduran Eski Hükümet Konağı’nın,  73 yıl sonra yeniden belediye hizmet binası olarak kullanılacağını söyleyen Başkan Şevik, “Belediyemizin bazı birimlerini taşıyarak eski hükümet konağını yeniden vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Buldan eski Hükümet Konağı,  73 yıl aradan sonra yeniden belediye hizmet binası olarak kullanılacak. Belediye Özel Kalemi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Restorasyon gibi bazı birimlerini Eski Hükümet Konağı’na taşımayı hazırlanan Buldan Belediyesi, burasını tarihsel canlılığını yeniden kazandırmayı hedefliyor.

Son 5 yıldır kullanılmıyordu

Eski Hükümet Konağı,  1946 yılında çıkan yangın sonrası, belediye ve hükümet Konağı taşındığı için adliye, emniyet, maliye, Tekel Müdürlüğü, kütüphane, orta öğretim öğrenci yurdu, MHP lokali ve derneği, avcılar kulübü ve kahve gibi çok çeşitli fonksiyonlarda kullanılmıştı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in görev yaptığı 2007-2011 yıllarında Adalet Bakanlığı’ndan devralınarak restorasyonu tamamlanan Cezaevi ile Hükümet Konağı, Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülerek vatandaşların hizmetine sunuldu.  Ancak son 5 yıldan beri kullanılmayan binayı yeniden vatandaşların hizmetine sunmak istediklerini belirten Başkan Mustafa Şevik, belediyenin bazı birimlerini buraya taşıyarak tarihsel canlılığını yeniden kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.    

Encümen tarihi binada toplandı

Tarihi binada,  Belediye Encümeni ilk toplantısını gerçekleştirdi.   Encümene başkanlık eden Başkan Şevik,  "Bu tarihi binada hem belediyemizin hizmetlerini sunmak hem de vatandaşla iç içe olma adına binayı tekrar belediyenin hizmet binası olarak kullanacağız. Bu eserler restore edilip kapısına kilit vurulursa tekrar eski haline döner. Bu binaları hayatta ve diri tutan insan nefesidir. Onun için burayı insan nefesi ile ayakta tutacağız” dedi.