Yükleniyor

. . .
Haberler
İlçemizde Gaziler Günü kutlandı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 1921’de Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanı verilmesinin 98. yılı ve Gaziler Günü, Alanyazı Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.  

19 Eylül Gaziler Günü Kutlama programına, Kaymakamımız Murat Sarı, Belediye Başkan Vekili Aysel Mustak,  İlçe Jandarma Komutanı, Cumhuriyet Başsavcısı, İlçe Emniyet Müdürü,muharip gaziler, kurum amirleri,siyasi parti temsilcileri,sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtına, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenginin konulmasının ardından çelenklerin saygı duruşu ve  İstiklâl Marşımızın okunmasıyla devam eden törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  İbrahim Filiz Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Bülent Çenkılıç yaptı.  Lise öğrencilerinden  Ümray Maden “İstiklal Ordusu Şehitlerine”  Hüseyin Küçükkaya  “Yaşasın kahraman Gazi” adlı şiirleri seslendirdiği tören, Mehmet Uslu adlı öğrencinin  vatan sevgisi ve vatan müdafaasının kutsiyeti ile ilgili  ayet ve hadis meallerini okumasıyla sona erdi.

Alanyazı Meydanı’nda düzenlenen 19 Eylül Gaziler Günü kutlama programının ardından, Buldan Kaymakamlığınca, şehit ve gazi aileleri onura yemek verildi.

Şehir dışında olmasından dolayı törenlere katılamayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.  Şevik mesajında, “Ülkemizin her karış toprağında, vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Cumhuriyetimin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum” dedi.