Yükleniyor

. . .
Haberler
Buldan Yayla Gölü kuş gözlemcilerini ağırladı

Avrupa Kuş Gözlem günü dolaysıyla, kuşların göç yolu olan ve kuş cenneti olarak tanımlanan Buldan Yayla Gölü’nde düzenlenen etkinliğe katılan çok sayıda kuş gözlemcisi, 34 farklı türde 350’ye yakın kuşu gözlemleme imkanı buldu.

Türkiye ortağı olduğu Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) tarafından her yıl 6-7 Ekim tarihlerinde düzenlenen AvrupaKuş Gözlem Günü dolayısıyla kuş cenneti Buldan Yayla Gölü’nde etkinlik düzenlendi.   Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın’ın ev sahipliğinde gerçekleştiren etkinliğe Denizli Milli Parklar Müdürü ekipleri, Kenan Süleyman Çüngür önderliğinde kurulan TRAKOR üyeleri ile çok sayıda kuş gözlemcisi katıldı.

Kuş Gözlemcileri,  en son coğrafyacıların yaptığı araştırmada oluşumu 20 bin yıl öncesine dayanan 500 dekarlık Yayla Gölü’nün çevresinde gerçekleştirdikleri gözlemde, 34 farklı türde 240’ın üzerinde kuşu tespit etme ve fotoğraflama imkanı buldu.

Yayla Gölü turizme kazandırılacak

Yayla Gölü’nün tanıtımına yönelik her etkinliğe belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  “Buldan Yayla Gölü, gerek bünyesinde barındırdığı kuş türleri, gerek endemik bitkileri gerekse doğal güzelliği ile korunması gereken bir doğa harikası. Burasını turizme kazandırmak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 

Yayla Gölü 20 bin yaşında

Avrupa Kuş Gözlem Gönü’nde, Manisa, Aydın, Uşak ve Denizlili kuş gözlemcileri olarak Buldan Yayla Gölü’nü tercih ettiklerini belirten Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın, sabah saatlerinde başlayan etkinlikte 38 türde 240’ın üzerinde kuşu gözlemleme imkanı bulduklarını açıkladı.

Buldan Yayla Gölü’nün bir kuş cenneti olduğunu ve 180 kuş türünü yalnızca kendisinin tespit ettiğini söyleyen Yalçın, “500 dekarlık alan tektonik bir göldür. En son coğrafyacıların yaptığıaraştırmada Yayla Gölü, Türkiye’deki polen sayımı yapılan göllerden yüzde %28 lik oranla en yoğun zeytin poleni ölçülen göl olmuştur. Polenlerle yapılan yaş tespitinde 20 bin yıllık göl olduğu belgelenmiştir.Yani oldukça yaşlı bir göl ve biyolojik çeşitlilik olarak oldukça zengin. 10 tür kanser tedavisinde ve kalp ilacı yapımında kullanılan bitki var. flora ve faunaolarak da tam bir eko sistemle çeşitlilik mevcut. Burası uluslararası kuşların göç yolu, aynı zamanda uğrak yeri. Sibirya’dan, Himalaya’yaya da Nil Vadisi’nden Balkanlar’a göçen kuşların göç yolu. Gölün aynasını gören kuşlar, burada konaklıyor. Yayla Gölü’nde yaz-kış konaklayan kuşlarda vardır. Mekeler, Gri Balıkçılar, Kara Bataklar buradaürüyor ve dört mevsimi burada geçiriyor. İki yıl önce iki çift olarak Yayla Gölü’ne gelen gri balıkçılının sayısı 20’ye ulaştı. Karabataklarda ayın şekildi. Özetle Buldan Yayla Gölü bir kuş cenneti.  Kuş gözlemcileri olarak burada yaşayan kuş türlerine dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Oldukça verimli ve heyecanlı bir etkinlik gerçekleştirdik. Bizlere destek veren herkese teşekkür ederim” diye konuştu.